مسکن در تله رکود ساخت و ساز

سیاسی کاری در بازار مسکن، فرار سرمایه را تشدید کرد!

سیاسی کاری در بازار مسکن، فرار سرمایه را تشدید کرد!

 

از سوی دیگر معاملات نیز در رکود رفته‌اند و مشاوران املاک می‌گویند دیگر کمتر خواهانی برای فایل‌های فروش، در بازار باقی مانده است. بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است سیاسی‌کاری در بازار مسکن، موجب خروج سرمایه از ساخت و ساز و رکود بازار شده است.

 

 

بازار مسکن در چند سال گذشته سخت‌ترین شرایط را سپری کرده است. این درحالیست که بر اساس گفته کارشناسان اقدامات و سیاست‌های دولت نیز نه تنها این التهابات را تا کنون کاهش نداده بلکه شرایط را نابسامان‌تر نیز کرده است.

 

جدیدترین اقدامات در این حوزه سخت‌گیری به پلتفرم‌ها و سکوهای آنلاین بوده که البته به مدد ایجاد فضای رسانه‌ای خاص در راستای برداشتن بار مسئولیت گرانی و کمبود مسکن از دوش دولت، تقویت نیز شده است. اما حالا مسکن در چه شرایطی به سر می‌برد و در آینده نیز به کدام سمت می‌رود؟

 

رکود کوتاه‌مدت در ساخت و ساز مسکن

 

بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن در این مورد به تجارت‌نیوز گفت: «اکنون رکودی کوتاه‌مدت در بازار ساخت و ساز حاکم است و از سوی دیگر در بازار معاملات مسکن نیز این رکود دیده می‌شود. دلیل این شرایط تورم سال‌های اخیر در بازار مسکن و ساختمان‌سازی بوده است که هنوز به مسیر خود ادامه می‌دهد.»

 

وی ادامه داد: «همان‌طور که گفته شد تولید در حوزه مسکن بسیار کاهش یافته است و اکنون وضعیتی حاکم است که هم رونق کمتری داریم و هم خروج سرمایه از بخش مسکن دیده می‌شود. این اتفاقات باعث می‌شود کسری موجود در بخش مسکن در آینده خود را بیشتر نشان دهد.»

 

ادعای توخالی دولت برای ساخت مسکن

 

این کارشناس اقتصاد مسکن همچنین در مورد پروژه نهضت ملی مسکن و تاثیر آن بر خروج سرمایه بیان کرد: «اکنون دولت مدعی شده است که می‌خواهد یک میلیون واحد مسکونی بسازد. از سوی دیگر سازندگان فعال در بازار، خُردساز هستند و شرکت‌های بزرگی نیستند که تحلیل درستی از مسکن و آینده داشته باشند.»

 

وی افزود: «بنابراین زمانی که دولت از مسکن استفاده سیاسی می‌کند گریز سرمایه از بازار مسکن شدت می‌گیرد. به این معنا که بر طبل می‌کوبد که یک میلیون واحد مسکونی می‌خواهیم بسازیم و از آنجا که تولیدکنندگان خرد تحلیل درستی از حوزه مسکن ندارند بلافاصله تعداد اخذ پروانه‌ها کاهش پیدا می‌کند و سرمایه‌ها به بخش دیگری منتقل می‌شوند.»

 

ستاریان همچنین گفت: «از سوی دیگر زمانی که دولت ثبت‌نام را شروع می‌کند، این افراد از بازار خارج شده و وارد صف انتظار می‌شوند. این اتفاق در مسکن مهر نیز پیش آمد و دولت از بخش مسک سوءاستفاده سیاسی کرد. دولت نمی‌تواند از پس تعهد خود بربیاید و عملا متقاضیان با سرخوردگی و قدرت خرید پایین‌تر وارد بازار می‌شوند.»

سانسور آمارهای مسکن و ادعای کاهش قیمت

 

یکی دیگر از بحران‌هایی که ماه‌هاست بر بخش مسکن سایه انداخته سانسور آمارهای مربوط به تحولات است. دولت گمان می‌کند با استفاده از ابزار سانسور آمارهای اقتصادی، تورم و انتظارات ناشی از آن را کاهش خواهد داد، اما تا کنون نتیجه‌ای جز سردرگمی فعالان بازار مسکن نداشته است.

 

ستاریان در این مورد نیز توضیح داد: «منتشر نکردن آمار نمک پاشیدن به زخم مردم است. مسکن در ۵۰ سال گذشته و در هر شرایطی از تورم، نموداری صعودی داشته است؛ مسکن حتی در حالت رکودی خود نیز در وضعیت رکود تورمی بوده است. چطور ممکن است آن طور باشد که مسئولان این روزها ادعا می‌کنند و چند درصد ارزان شده است؟ همه در کف بازار وضعیت را می‌بینند و متوجه می‌شوند.»

 

او ادامه داد: «حالا دولت با منتشر نکردن آمار و سختگیری به پلتفرم‌ها می‌خواهد وضعیت را بهبود ببخشد که به نظر می‌رسد این اقدامات بیشتر باعث فرافکنی می‌شود و پاک کردن صورت مسئله است.»

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ادامه وضع موجود، بازار مسکن را از چاله کنونی بیرون خواهد آورد و در چاه خواهد انداخت. اکنون این بازار تا آنجا در آشفتگی فرو رفته است که دیگر خریدار چشمگیری در بازار باقی نمانده و از سوی دیگر سازندگان نیز از گود ساخت و ساز خارج شده و تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه ار دست داده‌اند.

 

منبع: تجارت نیوز


 تقسیم بندی پروژه بر اساس زمان تحویل

پروژه های در حال احداث در منطقه 22 بر اساس زمان تحویل به 4 مورد تقسیم میشود       بین 1 تا 2 سال تحویل | بین 2 تا 3 سال تحویل | بین 3 تا 4 سال تحویل | و پروژه های در مرحله پذیره نویسی

برای مشاهده  صفحه اختصاصی  هر یک از این پروژه ها (لطفا  کلیک نمائید)

 


جهت مشاهده خرید و  فروش آپارتمان  برج های نوساز و کار کرده و اقساطی معرفی شده به سایت یابنده

خرید و فروش آپارتمان ، پنت هاوس ، برج نوساز و کارکرده و اقساطی در منطقه 22 چیتگر تهران ( لطفا  کلیک نمایید)

 


 

blobid1-97.jpg

 


 
اشتراک این پست:

پست های مرتبط:
حق مسکن کارگران برای اجاره یک سوئیت هم کافی نیست

بررسی آگهی‌های مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد حتی اجاره یک سوئیت، زیر متراژ استاندارد، نیز چند برابر حق مسکن برای کارگران آب می‌خورد.

بانک ها: پول نداریم وام ودیعه مسکن بدهیم

سیاست کمک مالی به مستاجرها برای پوشش بخشی از هزینه اجاره‌نشینی، طی نزدیک به دو ماه گذشته از ۱۴۰۳، به در بسته سیستم بانکی برخورد کرده است.